Wysiewanie trawnika - jak i kiedy je wykonać?

Wysiewanie trawnika - jak i kiedy je wykonać?

Ocena: 5.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

Trudno jest wyobrazić sobie zadbaną posesję bez idealnego, równo przystrzyżonego trawnika. Zielony dywan to właściwie wizytówka właścicieli posesji. Aby trawnik zachwycał swoim wyglądem, należy poznać ważne zasady jego pielęgnacji. Liczy się nie tylko staranne koszenie, zamiatanie i nawożenie, ale także wybór okresu odpowiedniego na dane prace. W tym artykule podpowiadamy, która pora roku najlepiej sprawdzi się na wysiew nowego trawnika.

Przygotowanie trawnika do wysiewu — poznaj najważniejsze zasady

Prace nad nowiutkim trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia kwasowości ziemi w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość służyć będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od zastosowania trawnika typ trawy powinien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną bądź sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, czy też dywanowa.

Przed posianiem trawnika odpowiednio przygotuj podłoże. Wyeliminuj wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a następnie wyrównaj ziemię. Będzie to pozytywne w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając dopiero co posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy i kompost oraz ubij powstałe podłoże.

Po wysianiu nasionek trawy zajmij się nawadnianiem. Wykonuj to z użyciem niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, ażeby nie spłukać nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.

Najczęstsze błędy w wysiewaniu trawnika — sprawdź jak ich uniknąć

Powszechne jest wiele błędów, jakie zaobserwować można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Po pierwsze na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.

Innym typowym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W pewnych miejscach widoczne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania lub w wypadku siewu ręcznego powtórz operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędem. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie i przez jak długi czas w ciągu doby ziemia jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Posiadając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.

Wykonaj odpowiednią pielęgnację trawnika jesienią

Być może tego nie wiesz, ale trawnik, który narażony jest na częste chodzenie, powoduje ubicie gleby i zmniejsza dopływ powietrza do korzeni, co spowalnia wzrost trawy. To właśnie dlatego wykonuje się zabieg zwany aeracją, czyli nakłuwanie trawnika. Robi się to na przykład za pomocą wideł, a otwory powstałe w ziemi zasypuje się piaskiem średnioziarnistym.

Bez względu na to, w jakim stanie jest trawnik, nigdy nie można zapominać o jego jesiennym nawożeniu. W przeciwieństwie do nawozów stosowanych wiosną i latem, które mają stymulować trawę do wzrostu, nawozy jesienne mają zapewnić trawie odporność na trudne warunki, jakie czekają ją w okresie zimowym.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Pościel dla alergików — czyli jaka?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Wysiewanie trawnika - jak i kiedy je wykonać?
  • Data dodania:
  • 5.00
  • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Zasady dbania o narzędzia ogrodowe
Data dodania:
3.00
0
Jakie najlepsze lustro wybrać do łazienki?
Data dodania:
0.00
1