Jaki zakres obowiązków posiada wulkanizator?

Jaki zakres obowiązków posiada wulkanizator?

Ocena: 0.00
Kategoria:Motoryzacja
Dodano:

W momencie, kiedy słyszymy wulkanizator, w głowie pojawia nam się obraz mężczyzny, który dwa razy do roku, na zimę i wiosnę, wymienia nam opony w samochodzie. Niemniej, to nie wszystko, co robi wulkanizator! Zajmuje się on również szeregiem innych zadań do wykonania. Jego głównym obowiązkiem jest serwisowanie opon. Chciałbyś więcej wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do naszego poniższego wydania!

Opis zawodu wulkanizatora!

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni w danym kierunku. Adepci tego fachu uczą się pracy np. przez kursy. Wśród reprezentantów tego fachu największą grupę tworzą absolwenci szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat musi posiadać również siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie i montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Jakimi sprawami zajmuje się wulkanizator w pracy?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może sporo zadań. Na ogół klienci zgłaszają się do nich przy okazji okresowej wymiany opon w swoich pojazdach. Innym często wykonywanym zajęciem jest wyszukanie oraz zaklejanie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wykrywania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują różnorodność metod. Wśród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz zastosowanie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę dodatkowo nad felgami w samochodach ich posiadaczy. Reperują uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli opony, jak i felgi. Prostują pokrzywione z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo odnową oraz malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem oraz wyważarki do kół.

Czy praca wulkanizatora się opłaci?

Praca wulkanizatora jest na czasie i taka będzie, dopóki nie przestaniemy jeździć samochodami. Jest to najbardziej dochodowy biznes w czasie miesięcy, gdy przychodzi konieczność wymiany opon w naszych samochodach. W pozostałych miesiącach zakłady mają również dużo pracy. Zajmują się wówczas bieżącą renowację opon i felg, a także serwisowaniem pojazdów.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Jaki zakres obowiązków posiada wulkanizator?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Motoryzacja