Jak zapamiętać dużo informacji z przeczytanej lektury szkolnej?

Jak zapamiętać dużo informacji z przeczytanej lektury szkolnej?

Ocena: 0.00
Kategoria:Kultura i sztuka
Dodano:

Istotną trudnością dla dzieci w szkole są lektury szkolne, które są nielubiane przez uczniów. Dzieje się to za sprawą braku zrozumienia i tym samym zapamiętania informacji z książek. Jakby było mało, to znajomość lektur jest obowiązkowa na lekcji. Co można zrobić, aby dzieci lepiej przyswajały wiedzę z lektur szkolnych? Odpowiedź jest zamieszczona w naszym poniższym artykule, w którym nabędziesz potrzebne wskazówki!

Wybierz miejsce ciche oraz pełne spokoju!

Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów oraz będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest w materiale oraz ile stron zdołamy czytać dziennie.

Aktualnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż trzydzieści minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli chcemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych rozdziałów wielokrotnie, musimy zostawić telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to skupić uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeśli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

W jaki sposób umocnić zasób wiadomości z lektury?

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Kiedy mamy więcej czasu, możemy przeszukać biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył oraz tworzył.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich dziełach wydarzenia oraz emocje z nimi związane, jakie sami przeżyli. W związku z tym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako kolejne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji napisz swoje uwagi i elementy, które zostały zignorowane czy też odmienione.

Notatki są idealnym sprzymierzeńcem utrwalenia wiedzy z lektury!

Kup zeszyt, który trzymaj stale pod ręką, kiedy masz zamiar wziąć się za czytanie książki. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Być może wydłuży to twoje zmagania z książką, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, gdy coś ci umknie.

Jak zadbać o właściwe nastawienie do czytania lektur szkolnych?

Książki jako lektury szkolne kojarzą się dzieciom niezwykle nieprzyjemnie. Odkładają tę sprawę na ostatni moment, po czym nie mogą nadążyć w czasie. Robią się niespokojne ze względu na zbliżający termin sprawdzianu. Jak przekonać dziecko do spokojnego czytania lektury? Jak sprawić, że będzie czerpało z niego przyjemność? Najlepiej podejść do tego, jak do czegoś, co pozwala poznać odmienne życie bohaterów i ich losów!

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka