Podróż po parkach narodowych USA – jak się do niej dobrze przygotować?

Podróż po parkach narodowych USA – jak się do niej dobrze przygotować?

Ocena: 1.00
Dodano:

Wycieczka po parkach narodowych w USA to nie lada wyzwanie, szczególnie w kwestii jej dobrego rozplanowania. Jeśli nie masz doświadczenia w organizacji tego typu wypraw, może być to niesamowicie trudne. Trzeba wziąć pod uwagę nocleg, transport, ekwipunek, a także wiele innych rzeczy. O czym musisz pamiętać?

Jaki transport wybrać na wyprawę po USA?

Wypożyczenie samochodu to fundamentalna sprawa jeśli chodzi o wycieczkę po parkach narodowych – w końcu musisz się jakoś między nimi przemieszczać. :) W USA nie ma odpowiedniej alternatywy dla własnego samochodu, transport publiczny jest niezwykle kiepsko rozwinięty. Z tej przyczyny załatwienie spraw związanych z wynajęciem auta to kluczowa sprawa.

Po pierwsze należy zadać sobie kilka pytań na początek, to znaczy: którędy będzie przebiegać trasa, a w związku z czym, w jakim miejscu wypożyczyć auto, a w jakim je zwrócić. Należy zwrócić uwagę, że zwrócenie wynajętego auta w innym miejscu w wielu przypadkach wiąże się z wyższymi kosztami. Prócz tego istotne jest wykupienie stosownego ubezpieczenia.

Ponadto powinno się pamiętać, że kierować pojazdem może tylko ta osoba, na jaką zostanie ono wynajęte, żeby dzielić się jazdą, należy pamiętać o wykupieniu pozwolenia dla dodatkowego kierowcy. Poza tym podstawową sprawą jest długość tripa, czyli na jak długo trzeba wypożyczyć auto.

Jak wygląda proces wynajmu samochodu?

Proces wypożyczenia auta w USA może wydawać się zawiły, ale tylko wtedy kiedy nie będziesz właściwie przygotowany. Ażeby uniknąć przepłacania za wynajem i dodatkowych opłat bądź kar wynikających z niewiedzy, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na wspomniane wyżej pytania i wybrać właściwe auto na swojego wymarzonego roadtripa.

Parki Narodowe – które najlepiej odwiedzić w USA?

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych to zdecydowanie przepiękne i warte obejrzenia miejsca na zachodzie! Rozpoczynając podróż z San Francisco, możemy odwiedzić Yosemite, Sequoia, Death Valley, po drodze oczywiście Las Vegas, Grand Canyon oraz skończyć w Los Angeles. A jeśli masz więcej czasu, obowiązkowy jest Zion czy Bryce Canyon w Utah! Możliwości jest sporo i bez trudu można ułożyć znakomitą trasę z całkiem krótkimi odcinkami między parkami.

Wstęp do parków jest z reguły płatny, można opłacać wstęp pojedynczo do każdego parku, bądź opłacić karnet America the Beautiful. Jeżeli twój roadtrip jest dość ograniczony czasowo, wskazane jest zrobić research przed wjazdem do każdego z parków, ażeby mieć pojęcie, na które szlaki warto się udać i nie marnować zbyt dużo czasu.

Co warto wiedzieć przed taką wyprawą?

Na wjeździe otrzymuje się wszelkie informacje dotyczące parku, zwierząt i zasad bezpieczeństwa. Najlepiej wyruszać na szlaki wraz z nastaniem nowego dnia i kończyć hike tuż przed zachodem. Trzeba pamiętać o niepozostawianiu jedzenia w autach na parkingu, bowiem niedźwiadki są bardzo sprytne i potrafią dostać się nawet do zamkniętego samochodu. :)

Możliwości spania na roadtripie są rozmaite, można zabukować miejsca campingowe na terenie parku, najlepiej czynić to z dużym wyprzedzeniem. Kolejną opcją jest nocowanie na darmowych dzikich campingach, a oprócz tego zawsze można zarezerwować pokój w motelach, których jest ogrom na trasie i wcale nie jest to dużo kosztowniejsze rozwiązanie.

Co jest niezbędne na campingu w USA?

Najistotniejszy jest oczywiście ekwipunek, w którego skład wchodzi namiot, mata do spania oraz poduszki. Nie polecamy jednak zabierać go z Polski, ponieważ cena za przewóz może znacznie przekroczyć wartość. Najlepiej więc zakupić takie rzeczy bezpośrednio przed wyprawą w supermarkecie w USA. Przy okazji zakup także krem z filtrem, butelkę filtrującą na wodę oraz apteczkę: leki i opatrunki.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

W tamtym roku zdecydowaliśmy się z narzeczoną na taki wyjazd i przyznam szczerze, że była to najlepsza podróż mojego życia! Zwiedziliśmy mnóstwo wspaniałych miejsc, także polecam każdemu!

0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Turystyka i podróże

Brak artykułów