Jaki strój powinieneś nosić podczas wypadu w góry latem?

Jaki strój powinieneś nosić podczas wypadu w góry latem?

Ocena: 0.00
Kategoria:Sport i rekreacja
Dodano:

Wśród ludzi, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wspinaczy, góry pojmowane są jako oaza spokoju oraz wielka przyjemność. Wszystko się zgadza, pod warunkiem że dobrze się do tej wyprawy przygotujemy! Bywa tak, że lekka opalenizna zamienia się w poparzenie słoneczne, a ciepło promieni słonecznych w odwodnienie organizmu. W związku z tym postanowiliśmy w niniejszym wydaniu podpowiedzieć Ci, co zabrać ze sobą na letnią wyprawę w góry. Zapraszamy!

Istotnym elementem wycieczki w góry jest nakrycie głowy!

Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wielofunkcyjne chusty, standardowe czapki z daszkiem czy kapelusze z rondem, które osłonią częściowo powierzchnię naszego ciała.

Wybierz odpowiednią odzież!

Następnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej, aby ubrania były przepuszczające, innymi słowy oddychające. Podczas gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało w wyższym stopniu się poci. Z tej przyczyny ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała np. mokrą koszulką. Fenomenalne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Częstokroć wraz z latem przychodzą silniejsze deszcze, w związku z tym powinno się spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim pożyteczne są te z dodatkowym systemem wentylacji, na przykład w postaci dłuższych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów poszczególnych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać solidnych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Zatroszcz się o właściwe buty podczas wypadu w góry latem!

Porządne buty na szlaki górskie to podstawa. Z reguły większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednak konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt uciążliwe trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek czy lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie ścieżki możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy oraz wytrzymałe podeszwy. W trakcie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed zwichnięciami oraz upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest nadzwyczaj istotna, kiedy przechodzimy przez kałuże czy strumyki lub też zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Podczas letniej wyprawy w góry, nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych!

Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce również w wyższym stopniu daje się we znaki. W takim przypadku jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dostosowane i nie będą spadać z nosa podczas aktywnego marszu.

Na wyprawę w góry latem należałoby zabrać ze sobą dobry plecak!

Na wyprawę w góry latem powinno się zabrać właściwy plecak. Niekiedy się zdarza, że turyści na szlaku mają ze sobą reklamówki, w których przechowują jedzenie i picie. Jednak prawidłowy plecak jest podstawą w górskich przeprawach! Dobrze, aby był usztywniany. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz pokonywać dłuższe trasy, to powinien on być sztywniejszy. Zadbaj też o jego miękkość, która sprawi, że będzie wygodniejszy. Niemniej ważna jest wentylacja, głównie w ciepłe dni.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja

Brak artykułów