Dlaczego warto robić badanie krwi i jak się do niego przygotować?

Dlaczego warto robić badanie krwi i jak się do niego przygotować?

Ocena: 0.00
Dodano:

Badanie krwi jest jednym z fundamentalnych czynności, które pomagają zdiagnozować właściwy stan naszego organizmu. Dzięki rozmaitym substancjom zawartym w tym życiodajnym płynie, lekarz zdoła ocenić formę oraz potencjalne kłopoty zdrowotne. Należałoby tę czynność wykonywać systematycznie. Kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie, które pomoże w uzyskaniu wiarygodnych wyników.

Rób badanie krwi co najmniej raz w roku

Ludzie mają tendencję do zaniedbywania swojego zdrowia. Praca, rodzina bądź hobby są istotniejsze od regularnych wizyt u lekarza. Niemniej jednak bez zdrowia pozostałe rzeczy przestają nas radować. Dbamy regularnie o samochód, wykonujemy coroczny przegląd oraz wymieniamy najpotrzebniejsze części. Chodzimy do fryzjera, na spotkania ze znajomymi, do parku i tak dalej. Niemniej jednak trudno jest wyszukać nam czas na krótkie badanie, gdzie wyniki otrzymujemy z reguły kolejnego dnia. Co więcej, koszt wykonywanej diagnozy jest stosunkowo niski.

Kiedy symptomy dają o sobie znać

Organizm zazwyczaj sygnalizuje nam, że zaczyna się dziać coś niedobrego. Senność, utrata wagi, przemęczenie oraz inne objawy to powód do przeprowadzenia badań krwi. Naturalnie można iść do lekarza, jednak on zapewne także zleci wykonanie badania krwi. Jest to podstawowe badanie, od którego zaczyna się ocenę stanu zdrowia nieomal każdego pacjenta.

Badanie na czczo to podstawa

Jeśli zależy nam na wiarygodności badań, najodpowiedniej wybrać się na pobranie krwi na czczo. To jest absolutne minimum, które powinniśmy wykonać, aby mieć pewność, że otrzymane wyniki będą pewne. Jednak czasem zdarza się tak, że pewne wskaźniki odbiegają od normy. Dotyczy to szczególnie poziomu cholesterolu. Po drugich badaniach kontrolnych stężenie jest już we właściwym zakresie. Od czego to zależy?

Na wyniki badań ma wpływ to co ostatnio spożywaliśmy

Człowiek jest organizmem biologicznym, dlatego wszystko, co jemy, ma wpływ na rezultaty badań. Objawia się to w postaci poziomu cukru we krwi, tłuszczy nienasyconych, witamin i innych związków chemicznych. Gdy bezpośrednio przed badaniem na kolację zjemy duży posiłek, bogaty w produkty słodkie bądź smażone, to wizyta w przychodni bez śniadania i porannej kawy mało zmieni, ponieważ organizm nie nadąży strawić wcześniejszego jedzenia. Dlatego najlepiej dzień przed badaniem krwi skonsumować lekki posiłek.

Nie przejmuj się przyjmowanymi lekami

Systematyczne branie leków może mieć wpływ na rezultaty badań. Niemniej jednak z reguły nie jest to drastyczna zmiana. Kiedy w trakcie analizy otrzymanych rezultatów, poinformujemy lekarza o przyjmowaniu rozmaitych tabletek, powinien on uwzględnić je w danych, które otrzymał z laboratorium. Dlatego najodpowiedniej jest nie rezygnować z codziennych leków przed badaniem krwi.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie

Brak artykułów