• "Człowiek jest dla człowieka lekarstwem."

   
 • "Badania medyczne zrobiły tak niebywały postęp, że dziś praktycznie nie ma już ani jednego zdrowego człowieka."

   
 • Bez miary lekarstwo stanie za truciznę.

   
 • Błędy medyków pokrywa ziemia, astronomów niebo.

   
 • Co leczy wątrobę, czyni chorą śledzionę.

   
 

Jak produkuje się leki?

W jaki sposób przebiega produkcja leków i jak proces ten zmienił się w ostatnich latach? Dziś spróbujemy się przyjrzeć temu zagadnieniu nieco bliżej w taki sposób, by zrozumieć jego istotę w pełni. Jest to bowiem sprawa naprawdę interesująca, a współczesna farmaceutyka rozwija się tak dynamicznie, że zmiany są naprawdę fundamentalne. Oczywiście, proces powstawania leków zaczyna się w laboratoriach badawczych, które są sercem każdego zakładu produkcji leków.

W laboratoriach tych opracowywana jest na podstawie bardzo kompleksowych i zróżnicowanych badań formuła leku, który ma służyć poprawie stanu pacjenta chorego na konkretny typ schorzenia. Oczywiście, zazwyczaj testuje się różne proporcje i różne substancje, a później przeprowadza właściwe testy medyczne – czasami na zwierzętach, potem zaś na próbie pacjentów, którzy wyrażą zgodę na udział w tego typu testach. Konsekwencją pozytywnego finału takich właśnie prób jest wprowadzenie leku do masowej produkcji. To zaś, co oczywiste, wymaga sporego zaplecza.

Leki są produkowane przy użyciu specjalistycznych urządzeń takich, jak na przykład tabletkarka i wielu innych. Na początku, wszystkie składniki są dokładnie mieszane na jednolitą masę – tak, był możliwe było utworzenie z nich tabletek, lub też kapsułek – w zależności od formuły – o odpowiednich rozmiarach, które będą zawierały dokładnie taką samą porcję leku. Potem zaś, maszyny produkcyjne wytwarzają konkretne tabletki i następnie pakują je – bądź to w opakowania zbiorcze, bądź to w blistry, z których łatwo korzystać.

Jak zatem widać, profesjonalna produkcja leków wymaga doskonałej znajomości zagadnień powiązanych z chemią, a także bogatego zaplecza maszynowego, które pozwoli osiągnąć pełne zadowolenie pod każdym względem. Warto więc docenić pracę firm z branży farmaceutycznych, dzięki którym leki, które poprawiają stan naszego zdrowia oraz jakość życia trafiają do nas w komfortowej i łatwej do przyswojenia formie. Spełniają bowiem one swoją rolę naprawdę znakomicie i zdecydowanie warto je docenić w teorii i w praktyce.