• "Człowiek jest dla człowieka lekarstwem."

   
 • "Badania medyczne zrobiły tak niebywały postęp, że dziś praktycznie nie ma już ani jednego zdrowego człowieka."

   
 • Bez miary lekarstwo stanie za truciznę.

   
 • Błędy medyków pokrywa ziemia, astronomów niebo.

   
 • Co leczy wątrobę, czyni chorą śledzionę.

   
 

Nowe leki na rynku farmaceutycznym

Postęp naukowy w dziedzinie produkowania leków sprawia, że pojawiają się coraz bardziej skutecznie działające farmaceutyki. W medycynie największy postęp w zakresie skuteczności podejmowanego leczenia można obserwować zwłaszcza w obszarze patofizjologii oraz epidemiologii, ale również w innych dziedzinach medycznych stale powstają nowe metody diagnostyczne oraz leczenia. Wzrost skuteczności leczenia wynika również z faktu, że farmaceutyka korzysta z rozwoju chemii, który również przyczynia się do lepszego poznawania czynników zagrażających zdrowiu oraz życiu ludzi. Takie dziedziny naukowe jak farmakologia, medycyna czy chemia są ze sobą nierozerwalne. Wszystkie nauki uzupełniają się, co pozwala na wdrażanie odpowiedniej profilaktyki.

Mimo postępu w medycynie właśnie profilaktyka jest jednym z najważniejszych elementów współczesnej medycyny. Zwalczanie chorób, które nękają ludzi na całym świecie staje się bardziej skuteczne, dzięki badaniom klinicznym, które w coraz większym stopniu są badaniami interdyscyplinarnymi. Badania kliniczne mają na przeprowadzenie testów substancji leczniczych, by określić czy są one bezpieczne dla ludzi. Zanim firma farmaceutyczna wykorzysta urządzenia do produkcji farmaceutycznej w celu wytwarzania danego leku konieczne jest określenie skuteczności jego działania oraz wykluczenie powikłań i skutków ubocznych, które dany lek mógłby powodować.

Wiele badań klinicznych prowadzonych jest na ludziach, choć obecnie w coraz większym stopniu wykorzystywane są również modele komputerowe, testy na zwierzętach. Ostatecznie i tak konieczne jest przeprowadzenie testów na ludziach. Wiele leków mimo wprowadzenia na rynek nadal jest kontrolowanych poprzez sprawdzanie ich oddziaływania na pacjentów, którym lekarze przepisują dany lek. Badania kliniczne mają również na celu odkrywanie nowych cząstek chemicznych. Gdy cząstka zostanie odkryta konieczne jest przeprowadzenie testów klinicznych. Dopiero po zakończeniu takiego procesu możliwe jest uzyskanie rejestracji danego preparatu.